reklama

Som človek bez svedomia?

V posledom čase odvšadiaľ počujem o "Zmluve o výhrade svedomia". Z médií sa na mňa valia informácie o tom, čo to prinesie, aké to bude fajn, aké to bude zlé. Jednoducho veľa informácií a veľa názorov. Včera som pozeral jednu diskusiu a padol tam názor, že ľudia presne nevedia o čom to je a že je potrebné o tom ľudí informovať. Takže som zasadol k internetu a začal študovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (45)
Obrázok blogu

Zmluva o výhrade svedomia je celkom malý dokument, ktorý som si vyhľadal pomocou www.google.sk a tých pár riadkov som si prečítal. Považujem sa za človeka, ktorý si vie spojiť pár viet do súvisleho celku, ale to čo tam je napísané, je naozaj veľmi veľmi divné.

Zmluva je diskriminačná . Ako? No veľmi jednoducho. Si katolík? Tak sa ťa táto zmluva týka. Nie si? Nemáš nárok. Ale my už máme predsa Ústavu, v ktorej sa hovorí (čl.12 ods.2.):

"Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým, bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať."

Zmluva sa nedá rozviazať . Prečo? Ak si človek riadne prečíta zmluvu zistí že (čl.9):

"Táto zmluva sa uzatvára na neurčitý čas a jej platnosť sa skončí na základe dohody zmluvných strán alebo skončením platnosti základnej zmluvy."

Zmluva je na dobu neurčitú a možno ju zrušiť len dohodou. To však vyžaduje obojstranný prejav súhlasu. Nikto už nikdy, po uzavreti tejto zmluvy, cirkev nedonúti k dohode o zrušení. Cirkev to nikdy nepripusti. A čo takto zrušiť základnú zmluvu? Omyl, tá je presne takto isto formulovaná. Zaujímavé, že? Čakáte na články o možnosti zrušenia zmluvy keby náhodou jedna alebo druhá strana závažne porušila ustanovenia? Márne. Nič tam nie je.

Zmluva nie je jasne definovaná . Ako že nie je? Viete čo je to krádež, sprenevera, vražda? Možno nie, ale chvíľu rýpania v zákonoch našej republiky a nájdete tam presne definový ten, ktorý skutotok. Táto zmluva to má veľmi rafinovane. Citujem ďalší článok:

"Pod výrazom "výhrada svedomia" sa v tejto zmluve rozumie námietka urobená na základe princípu slobody svedomia, podľa
ktorého môže každý odmietnuť konať to, čo vo svojom svedomí pokladá za nedovolené podľa vieroučných a mravoučných zásad."

Takže už viete, čo môžete odmietnúť? Nie? Ale veď je to tam riadne napísané. Predsa všetko nedovolené podľa "vieroučných a mravoučných zásad" . Že neviete čo to znamená? Tak sa pozrieme do zmluvy:

"Pod výrazom "vieroučné a mravoučné zásady" sa v tejto zmluve rozumejú zásady, vyhlásené Magistériom Katolíckej cirkvi."

A sme doma. Nikto v mojom okolí a ani Internet netuší, čo sú to vieroučné a mravoučné zásady. Tak som si napomoc zavolal známeho s titulom teológ. Nuž čuduj sa svete. Aj podľa jeho slov je to tažko povedať a napísať, nakoľko tieto zásady sa tvorili už vyše dvetisíc rokov. Aj on len háda či vôbec niekto existuje, kto by to vedel presne. Verejne známe desatoro je len špička ľadovca.

Zmluva je dôležitejšia ako naša ústava . To už si snáď robíš srandu? Ale kdeže. Opäť citácia (čl. 5):

"Uplatnenie práva na výhradu svedomia sa uskutočňuje v medziach a podľa právneho poriadku Slovenskej republiky. Medze a spôsob uplatnenia bude stanovený tak, aby bola zachovaná podstata a zmysel práva na výhradu svedomia. Slovenská republika upraví vo svojom právnom poriadku ďalšie podrobnosti uplatnenia tohto práva."

Zástupcovia Slovenskej republiky, čiže aj občania tejto krajiny podpisom tohto dokumentu sa zaviažu, že upravia vo svojom práve aj ďalšie zákony v súlade s týmto dokumentom. A ústava je čo? Právny poriadok. Je tam niečo v rozpore? Možno. Nevadí, upravíme tak ako Vatikán povie. Kurnik mám pocit, že tu píšem o zasahovaní nejakého štatu do suverenity ďalšieho. Ale asi sa mi to len zdá.

Zmluva nepriamo hovorí o mne ako o človeku bez svedomia . A to už ako? Zmluva sa týka síce všetkých, ale princíp nášho svedomia musí byť v priamom súlade s vieroučnými a mravoučnými zásadami. A kto určuje tieto zásady? Magistérium katolíckej cirkvi. Že nie každý v tomto štáte je katolík? Čo už, máš byť. A keď nie si, nemôžeš si predsa uplatniť výhradu svedomia. Si moslim? Zabudni na Ramadan. Si žid? Šábes nešábes máš smolu. Si ateista, budhista, maoista, hinduista, shintoista, konfucista, niečo-iné-ako-kresťan-ista? Žiaľ, neriadiš sa princípmi, ktoré vytvorili bežní ľudia združení pod hlavičkou Magistéria katolíckej cirkvi. Keďže sa nimi neriadiš, nemôžeš si uplatniť výhradu svedomia. Ty vlastne ani žiadne svedomie nemôžeš mať.

Som človek bez svedomia.
Som človek bez práva na svoje svedomie.
Som človek bez práva na svoje nie-katolícke svedomie.

Ale takto sa mi to páči viac.

Tomáš Mihok

Tomáš Mihok

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zaujímam sa o svet okolo seba a snažím sa ho pochopiť. Ak chcete môžete mi pomôcť. Zoznam autorových rubrík:  Všimol som siŠportujemSúkromnéOstatné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu